pondelok 7. februára 2011

Pokecáme ? VII Úspech

J:
Tak poďme na ten plnohodnotný život. Povedal si, že nie je závislí na náhode - šťastí, ale na činnosti s vhodnou motivačnou silou. Tak konkretizuj.

F:
Je to jednoduché. O plnohodnotnou živote môžeme rozprávať iba v tedy, ak máme poriadok v oblasti majetku, zdravia a vzťahov.

J:
Nič iné?

F:
Ale áno. No všetko ostatné sa zmestí do jednej z týchto oblastí a často i do viacerých súčasne. Ináč to nemám z vlastnej hlavy, ale je to zrejmé zo všetkých filozofii, no použijem tvrdenie z Biblie. Jej znenie pozná najviac ľudí.

J:
Kde je v Biblii napísané, že úspech nám zaručí poriadok v týchto oblastiach. Biblia skôr tvrdí, že úspech nám zaručí láska k Bohu.

F:
Však je to to iste. Len príde na to, že čo, alebo koho budeme pokladať za Boha. No to teraz ešte nechajme, lebo je to na dlhšiu debatu.
A to že je to tak, nám napovedá príbeh Troch kráľov z Biblie. Je dokonca tvrdím, že tento príbeh je tým, čo dáva logiku učeniu Ježiša.

J:
Logiku? V čom?

F:
Už minule som upozornil na jeho tvrdenie: "Kto má tomu bude dané a bude mať hodne. Kto nemá aj to čo nemá bude mu odňaté."

J:
Zlý príklad. Už toto tvrdenie samotné je nelogické. Dá niekomu zobrať to čo nemá?

F:
Dá. A v tom to práve je. Preto ten príbeh Troch kráľov.

J:
Vysvetli.

F:
Traja králi doniesli Ježišovi tri dary. Zlato - symbol majetku. Myrhu - večne zelený krík, u židov symbol zdravia. A kadidlo - dym niečo nehmotné, vzťahy.

J:
Dym je hmota.

F:
Áno. Dnes už pre nás áno._Ale nie je to tak dávno, keď sa za hmotu pokladal iba hutný materiál. Dokonca i voda, nie iba dym a energia, sa nepokladala za hmotu.
Takže je tu zrejmé, že ide o majetok, zdravie a vzťahy.

J:
Dobre. Ale ešte si nepovedal, ako sa dá niekomu zobrať to čo nemá?

F:
Jednoducho. Koľko ľudí si neuvedomuje, že má napr. zdravie. Je to natoľko prirodzené, že si ho ani neuvedomuje a preto sa oň nestará. Má ho, ale neprikladá dá mu význam, takže ako by ho ani nemal. A tak isto je to i zo vzťahmi.
No ale i starostlivosť o zdravie nám ho ešte nezaručí.

J:
Teraz si protirečíš.

F:
Viem na čo myslíš, ale neprotirečím. V tom je tá sranda. Napríklad, keď pociťujeme nedostatok vo finančnej oblasti, tak časom prídeme i o zdravie a aj vzťahy. Keď nemáme kvalitné vzťahy, znervózňujeme sa a prichádzame o zdravie, ale si ich začneme i kupovať a prichádzame o majetok. A tak stále dookola vo všetkých týchto troch oblastiach.
Takže prichádzame i to, čomu nepripisujeme význam a správame sa k tomu, ako by sme to nemali.

J:
Takže k úspechu nás dovedie láskyplná ochotná činnosť v týchto oblastiach.

F:
Presne. Ale vieš čo je to tá ochotná činnosť?

J:
Z minulej kapitoly už asi áno.

F:
Dobre, ale ešte to skonkretizujme. Rozdiel medzi úspešným a neúspešným človekom je iba vo vnímaní pojmu "MAŤ".

J:
Hej?

F:
Hej. Pre neúspešného pojem mať znamená vlastniť a pre úspešného pojem mať znamená starať sa.
Ochotne sa starajme o to čo máme a všetko ostatné bude nám pridané. To čo máme je tou kopou, na ktorú špiní ten pes z toho príslovia.

J:
No dobre. Ale čo tí čo nič nemajú?

F:
Takí neexistujú. Každý kto žije má zdravie, možno podlomené, ale má. Starostlivosťou oň si ho skvalitní. Vzťahy si človek buduje na tom, že je. A aj v majetku má každý niečo. Ak nič iné, tak aspoň dve ruky a to čo má v hlave.

J:
A na tom sa dá zbohatnúť?

F:
Dá. Ale úspech nie je zhromažďovanie majetku. Úspech je poriadok v ...

J:
Viem. ... v majetku, zdravia a vzťahov.

F:
No. A zamieňanie úspechu s finančným majetkom, pochádza iba z mylného ponímania peňazí. A teraz nemám na mysli frázu, že peniaze nie sú všetko.

J:
A čo?

F:
Uvedomenie si, že peniaze nie sú hodnota, ale dohoda na prerozdeľovanie hodnôt.

J:
Toto je zas čo?

F:
Zajtra vysvetlím. Dáme si tému peniaze?

J:
Dajme.

Žiadne komentáre: